Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína je souborné označení pro metody prevence, vyšetření i léčby, vycházející z tradičního čínského léčitelství. Na západě bývá zařazována do kategorie alternativní medicíny. Narozdíl od západní medicíny vnímá tělo jako vysoce provázaný celek, v němž stav jednoho orgánu ovlivňuje jiný. Základní pojmy tohoto pohledu na tělo jsou energie čchi, principy Jin a Jang a učení o pěti prvcích, které nalézáme v čínské filosofii i v jiných tradičních čínských oborech.


Bylinná léčba

fytoterapie je velmi silným nástrojem TČM. Bylinná směs se skládá z více bylin, každá bylina má svou funkci a hierarchické postavení a společně táhnou za jeden provaz.


Akupunktura

spolu s fytoterapií patří k nejsilnějším metodám, kterými terapeut ovlivňuje zdravotní stav pacienta. Terapeut ovlivňuje body na akupunkturních drahách, kterými protéká qi(čchi). Volbou bodů a jejich stimulací napomáhá harmonizovat tok qi (čchi) a tudíž navození rovnováhy v organismu.


Dietetika podle pravidel TČM

nesprávnou stravou lze hodně uškodit a správnou stravou jen trochu napravit. V praxi to znamená, že například vegetariánství typu „dám si svíčkovou bez masa“, nebo jogurt po ránu, nám může po určité době způsobit velké zdravotní problémy, ale pouze následnou úpravou jídelníčku by vlastní léčba trvala dlouho. Dietetika je důležitá, protože stravou každý den a několikrát denně ovlivňujeme rovnováhu organizmu. Stravování založené na smysluplných pravidlech může spoustě zdravotních problémům předejít.


Qi Gong

Qigong je prastaré čínské cvičení. Pravidelným cvičením se prohlubuje schopnost jedince vnímat jemnohmotnou energii, úroveň qi (čchi) v těle se zvedá, bloky se rozpouštějí a qi (čchi) volně plyne. Cvičení se pozitivně odráží na fyzickém i psychickém stavu člověka


Diagnostika v TČM aneb co vás čeká při vstupním pohovoru s terapeutem

Diagnostika v tradiční čínské medicíně je velice propracovaný systém, díky němuž si terapeuteut dokáže vytvořit obraz o stavu jednotlivých orgánů i organizmu jako celku. Základem diagnostiky je rozhovor s pacientem, během kterého terapeut postupně probere deset důležitých okruhů, jako je například spánek, dýchání, zažívání, bolesti, psychika atd. . Následuje vyšetření jazyka a diagnostika pulzu. Po získání všech těchto důležitých informací terapeut navrhne nejlepší způsob řešení obtíží.

Celková doba vstupního pohovoru většinou zabere zhruba 60 minut.


Těšíme se na Vaši návštěvu, kterou si můžete domluvit na telefonu 603 867 578

Petr Němec, praktik TČM

o terapeutovi


San Cai Centrum
Okružní 1025
252 64 Velké Přílepy

Kontaktovat nás můžete:
telefonicky: 603 867 578
e-mailem: sancai@seznam.cz
Provozní doba:
pondělí - čtvrtek   
8:30 - 12:00     14:00 - 18:00
pátek
8:30 - 12:00     14:00 - 16:00